dr inż. Lech Dobrzański

Inżynier Stomatologiczny / Właściciel / planowanie prac / projektowanie i wykonywanie prac protetycznych / projektowanie szablonów implantologicznych / wparcie techniczne Lekarzy / opieka nad Pacjentem

Pasjonat nowych technologii, dla którego skróty CAD i CAM, CNC, SLA, SLM, 3D czy CBCT stanowią prozę zawodowej codzienności. Od najmłodszych lat rozpracowanie dowolnie skomplikowanego urządzenia zajmowało mu nie więcej niż kilka godzin. Zawsze podkreślający, że w pracy jego zespołu najważniejsza jest jedna osoba – Pacjent. Od początku swojej aktywności zawodowej związany ze stomatologią i protetyką stomatologiczną. Manager z wieloletnim stażem. Poza godzinami pracy także społecznik i sportowiec.

Absolwent Politechniki Śląskiej, na której uzyskał specjalizację z Elektroniki Biomedycznej. Posiada także stopień doktora inżyniera w zakresie inżynierii stomatologicznej uzyskany na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – tytuł rozprawy: „Struktura i własności materiałów inżynierskich na uzupełnienia protetyczne układu stomatognatycznego wytwarzane metodami przyrostowymi i ubytkowymi”

Jest autorem niemal ponad 50 publikacji naukowych publikowanych na całym świecie, w tym przede wszystkim w czasopismach z listy filadelfijskiej. Jego prace były czytane ponad 17000 razy (Researchgate) i cytowane  ponad 500 razy:  h-index 14 (GS), 11 (SC), 12 (RS)

W roku 2015 otrzymał tytuł Ambasadora Innowacji przyznawany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zespół, którego był członkiem otrzymał także liczne medale na targach innowacyjności na całym świecie m.in.: Złoty Medal na IPITEX 2016 w Bangkoku w Tajlandii, Semi Grand Prize na ICLA 2015, Foz do Iguaçu w Brazylii oraz Złoty Medal na IWIS 2015 w Warszawie). W 2020 roku otrzymał kolejne 12 nagród (w tym 7 złotych medali i 5 nagród specjalnych) targów wynalazczości i innowacji na całym świecie (w Kanadzie, Sri Lance, Malezji, Korei Południowej, Hong Kongu i na Tajwanie), w tym bardzo prestiżową Nagrodę Specjalną Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców IFIA oraz Nagrodę Specjalną TISIAS.

Jest Członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Stale publikuje swoje prace z zakresu stomatologii i inżynierii stomatologicznej na liście filadelfijskiej. Jest autorem ok. 50 publikacji. W roku 2021 współredaguje 3 zeszyty specjalne recenzowane na liście filadelfijskiej w wydawnictwie MDPI: Recent Biomedical Materials”  METALS (IF 2,351 Scopus 3,4), “DENTAL ENGINEERING”  Processes posiadającego  (IF 2,847, Scopus 2,4), Synthesis and Characterization of Biomedical Materials  (IF2,847 i Scopus  2,4).

Jego codzienna praca polega na planowaniu i wykonywaniu skomplikowanych prac protetycznych oraz realizacji prac badawczo-rozwojowych z zakresu inżynierii i protetyki stomatologicznej.

W swojej pracy bardzo ceni sobie brak nudy. Każdy dzień przynosi bowiem nowe wyzwania, ciekawe pytania które wymagają odnalezienia odpowiedzi i wiele uśmiechów, które czekają na brakujące do kompletu zęby. Bardzo dba, aby w każdym zadaniu widzieć przede wszystkim Człowieka, jego troski i potrzeby, a nie kolejny „przypadek”.

autor ponad 60 publikacji naukowych

publikowanych na całym świecie, w tym przede wszystkim w czasopismach z listy filadelfijskiej

Jego prace były czytane ponad 17000 razy (Researchgate) i cytowane ponad 500 razy

w 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Innowacji

przyznawany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

laureat 20 nagród targów wynalazczości i innowacji na całym świecie

w tym jednej głównej SEMI GRAND PRIZE,  7 złotych medali i 5 nagród specjalnych

współredaktor 3 zeszytów specjalnych

recenzowanych na liście filadelfijskiej w wydawnictwie MDPI

jest członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce

Obserwuj nas